ROZWIŃ MENU

ZWIŃ MENU

KUCHNIE NA WYMIAR

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy większość czasu, dlatego aranżacja mebli, jej funkcjonalność oraz materiały użyte do jej wykonania powinny gwarantować długoletnią satysfakcję. Nasi klienci mają gwarancję profesjonalnej, godnej zaufania obsługi, począwszy od doradztwa, po przez pomiar, projekt, montaż, i pełen serwis. Pracujemy na wysokiej jakość materiałach, z wykorzystaniem elementów z drewna, MDF, płyt laminowanych i forniru. Oferujemy tak że, sprzęt AGD wolnostojący i do zabudowy renomowanych firm krajowych i zagranicznych między innymi Whirlpool, Bosch, Siemens, Amica, Mastercook, Polar, Samsung. Posiadamy w swej ofercie zlewy i baterie firm Teka, Franke, Pyramis, Berg, Blanco. Do produkcji używamy nowoczesnych podzespołów meblowych najwyższej jakości taki firm jak Blum, Rejs, Gamet, Grass, Peka. Do wykonywanych przez nas mebli idealnie dopasowujemy oświetlenie, które nada charakteru zarówno pomieszczeniu nowoczesnemu, jak i klasycznemu.

Projekt kuchni

KAŻDY PROJEKT JEST INDYWIDUALNY

We współczesnym domu czy mieszkaniu kuchnia pełni ważną funkcję. Nie bez powodu określa się ją mianem serca domu. Dlatego też coraz większą rolę przywiązujemy do jej wyposażenia oraz estetyki. Aranżację kuchni można dziś z łatwością dostosować do naszych potrzeb. Poniżej garść informacji czym się kierować przy projektowaniu funkcjonalnej oraz klasycznej lub nowoczesnej kuchni.

KUCHNIA DOBRZE ZAPROJEKTOWANA

Przemyślany układ szafek oraz sprzętów decyduje o tym, czy miejsce przygotowywania posiłków sprzyja pracy i wręcz ją ułatwia, czy nie. Dobry projekt kuchni spowoduje, że będziemy mieli wszystko pod ręką i nie trzeba będzie niepotrzebnie nakładać drogi w czasie gotowania. Źle urządzona kuchnia powoduje, że w ciągu swego życia przemierzamy w niej wiele niepotrzebnych kilometrów oraz wykonujemy dużo nadprogramowych ruchów. Błędnie wykorzystana przestrzeń spowoduje, że nie będzie w niej miejsca na stół jadalny, który tak często decyduje o przytulności tego pomieszczenia. Jeśli przemyślimy program wyposażenia kuchni, możemy z niej stworzyć nie tylko miejsce do gotowania, ale też rodzinnych i towarzyskich spotkań, kącika pracy a nawet dziecięcej bawialni.

Projekt kuchni

CECHY DOBREGO PROJEKTU

Dobrym przepisem na praktyczną i komfortową kuchnię jest odpowiednia kolejność ustawienia sprzętów: kuchenka czy piekarnik nie powinna sąsiadować z lodówką (chyba, że jest do tego przystosowana, a lodówka odpowiednio zabudowana). Zlewozmywak winien być oddalony od palników lub płyty grzewczej. Jeśli mamy niedużą powierzchnię pamiętajmy, że dzielenie blatu roboczego zlewem spowoduje, że będziemy mieli dwa małe, niepraktyczne fragmenty powierzchni roboczej. Najwygodniej jest zaplanować dłuższą jego część (minimum 80 cm) między zlewem a kuchenką. Wygodnie będzie z niego korzystać podczas gotowania. Blat między lodówką a zlewem ułatwi z kolei przygotowywanie potraw na zimno. Jeśli zdecydujemy się na zlewozmywak jednokomorowy pamiętajmy, że będziemy potrzebowali przy nim miejsce na pole odkładcze. Zmywarka powinna być umieszczona blisko zlewu oraz kosza na śmieci, by łatwo było oczyścić naczynia przed zmywaniem. Blisko kuchenki powinny być umieszczone szuflady ze sztućcami i przyprawami oraz talerze. Dalej mogą znajdować się szafki z garnkami, półmiskami, pojemnikami na żywność. Kubki i szklanki dobrze jest umieścić niedaleko gniazda, gdzie będzie podłączony czajnik, jeśli zdecydujemy się na jego elektryczną wersję.

Projekt kuchni

FUNKCJONALNOŚĆ I AKCESORIA

W zależności od rodzaju dostępnej przestrzeni na kuchnię warto wykorzystać każdą przestrzeń. Narożne szafki wiszące i stojące umożliwią nam wykorzystanie narożnika. Tu też można zamontować zlew. Jeśli jednak mamy kuchnię widną, przestrzeń przeznaczoną na zmywanie naczyń, można zaplanować pod oknem. To też dobre miejsce na główny blat roboczy – będzie doświetlony naturalnym światłem. Jeśli kuchnia jest obszerna lub otwarta na jadalnię, czy salon można umieścić w niej wyspę lub półwysep. Jest to miejsce robocze wysunięte na środek pomieszczenia, niezależne lub połączone z ciągiem podściennym. Na granicy pomieszczeń można też usytuować stół lub barek z krzesłami. Będzie on symbolicznie oddzielał funkcje przestrzenne. W wąskiej kuchni dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie stołu na zawiasach, składanego na wolną ścianę – nawet nieduża przestrzeń może pełnić wówczas rolę jadalni.

Projekt kuchni

Choć to rozwiązanie bardziej kosztowne, lepiej jest zastosować w szafkach stojących szuflady, a nie półki. Łatwiej w nich zachować porządek i wygodniej z nich korzystać. System automatycznego domykania zapobiegnie trzaskaniu oraz wykona za nas tę czynność do końca. Również kosze cargo to nowoczesny i wygodny sposób na przechowywanie produktów spożywczych, czy naczyń. Na tej samej zasadzie działa wysuwany kosz na śmieci – duże cargo może służyć do umieszczenia większej liczby pojemników przeznaczonych do segregacji odpadków. Narożne szafki będą w pełni wykorzystane, gdy wyposażymy je w obrotowe półki lub system wysuwanych na łamanych prowadnicach koszy.

WYSPA W KUCHNI

Dobrze zaprojektowana oraz wyposażona wyspa kuchenna ułatwia przyrządzanie posiłków i porządkuje przestrzeń kuchenną. W zależności od potrzeb może pełnić kilka funkcji. Wyspa w kuchni może służyć gotowaniu, zmywaniu lub też pełnić funkcję dodatkowego blatu, stołu kuchennego czy barku. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Miejsce pod blatem roboczym wykorzystuje się najczęściej na dodatkowe półki czy szuflady, często też blat wyspy przykrywa przeznaczone do zabudowy sprzęty AGD. To doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy zlokalizować ciąg szafek kuchennych przy oknie kuchennym. Wówczas wyspa mieszcząca pod blatem szafki i półki pozwala zrezygnować z szafek wiszących.

Projekt kuchni

KIEDY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA WYSPĘ?

Aby wyspa kuchenna była w pełni funkcjonalna musi mieć odpowiednie wymiary, wymaga też miejsca do komunikacji wokół niej. Z tych względów wyspa zlokalizowanej w małej, zamkniętej kuchni nie zda egzaminu. Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze w większym pomieszczeniu kuchennym (o powierzchni minimum 15-20 m²) lub w kuchni otwartej na salon czy jadalnię. W tym drugim przypadku wyspa często wyznacza granicę między strefą kuchenną a dzienną. Optymalna odległość wyspy od ciągu szafek kuchennych to 120 cm.

Do wykonania najprostszej wyspy kuchennej wystarczą korpusy szafek stojących wraz z nóżkami. Można je ustawić obok siebie – wówczas wyspa będzie wąska, lecz długa lub nadać jej kształt kwadratu, zestawiając obok siebie cztery szafki kuchenne. Aby uzyskać oczekiwane wymiary wyspy można zdecydować się dodatkowo na szafki węższe, niż standardowe modele. Pamiętajmy jednak, aby styl wyspy pasował do pozostałej zabudowy kuchennej. Nie zapominajmy też o estetycznym wykończeniu - nóżki szafek tworzących wyspę można zamaskować cokołami z uszczelką, która zapobiegnie przenikaniu wody czy brudu pod zabudowę. Z kolei docięte na wymiar blaty laminowane warto wykończyć dobranym pod kolor obrzeżem.

Projekt kuchni

SPRZĘT AGD NA WYSPIE

Na wyspie kuchennej dobrze sprawdzają się sprzęty do zabudowy – zmywarki, niskie lodówki, piekarniki czy kuchenki. Jeśli planujesz zamontować na niej płytę grzewczą, uwzględnij również miejsce na okap kuchenny. Z doborem odpowiedniego modelu nie powinno być problemu – w sprzedaży oferujemy wiele różnych okapów wyspowych, które mocuje się do sufitu. Pamiętaj, aby szerokość okapu była co najmniej równa szerokości płyty. Na wyspie kuchennej najlepiej sprawdzą się płyty ceramiczne i indukcyjne. Mają płaską gładką powierzchnie, którą łatwo utrzymać w czystości – jest to szczególnie ważne, gdy będą montowane na wyspie graniczącej ze strefą dzienną.

FUNKCJONALNOŚĆ W MAŁEJ KUCHNI

Niewielka przestrzeń może być użyteczna i funkcjonalna, jeśli dobrze zaplanujemy jej aranżację. Kuchnia, nawet najmniejsza, musi spełniać podstawowe funkcje i mieć maksymalnie zagospodarowaną przestrzeń na najbardziej użyteczne sprzęty. Ergonomię zapewni nam nietypowa zabudowa i pomysłowy asortyment wnętrzarski.

Projekt kuchni

CO JEST NIEZBĘDNE?

Przed przystąpieniem do aranżacji niedużej kuchni konieczne jest przeprowadzenie analizy, co w pomieszczeniu jest dla nas niezbędne. Nie możemy kierować się ideą umieszczenia wszystkich możliwych funkcji na minimalnej powierzchni, gdyż będzie to trudne, a w rzeczywistości nie będzie odpowiadać naszym realnym potrzebom. Warto zastanowić się ile palników kuchni jest nam niezbędne, czy korzystamy z kuchenki mikrofalowej lub czy konieczny jest piekarnik.

KSZTAŁT KUCHNI

Układ funkcji będzie zależny od planu na jakim rozrysowana jest nasza kuchnia oraz czy ma ona okno, czy też jest ślepa, a także czy jej przestrzeń jest otwarta czy zamknięta. Foremny kształt powierzchni pozwoli nam na aranżację zabudowy ustawionej w kształcie podkowy. Możemy w tym przypadku zaplanować też dwa rzędy szafek. Jednak będzie to komfortowe rozwiązanie tylko wtedy, gdy między nimi pozostanie przestrzeń o szerokości 120 cm. W wąskiej kuchni lub otwartej na pokój zmieści nam się tylko jeden ciąg mebli. Ewentualnie możemy wybrać ustawienie ich w kształcie litery L. Warto nabyć gotowy zestaw zabudowy o odpowiadającej nam długości. Tego typu rozwiązanie jest przemyślane i gwarantuje optymalne zagospodarowanie przestrzeni od podłogi do sufitu. Płytkie szafki i węższy niż standardowy blat, pozwolą na zyskanie przestrzeni we wnętrzu. Otwarta kuchnia pozwala na zagospodarowanie przestrzeni na granicy pomieszczeń. To dobre miejsce na kuchenny pomocnik pełniący również funkcje stołu i blatu roboczego. Sprawdzi się tu też rozwiązanie w kształcie barku z wysokimi stołkami. Wielofunkcyjna wyspa będzie łączyła w sobie wszystkie poprzednie funkcje z miejscem do przechowywania w szafkach pod blatem. Dobrym pomysłem będzie też półwysep, czy zabudowa przylegająca do jednej ze ścian.

UTRZYMANIE KUCHNI W CZYSTOŚCI

Kuchnia to miejsce, w którym o czystość należy dbać szczególnie. Trzeba zatroszczyć się o odpowiednie warunki do przygotowywania posiłków, ale i sprzątania po ich przyrządzaniu. Każda pani domu wie, jak dużo wysiłku trzeba włożyć, aby pomieszczenia szczególnie narażone na uporczywe zabrudzenia lśniły czystością. Żeby sprzątanie kuchni po gotowaniu nie przyćmiło radości z przyrządzania posiłków warto zapewnić sobie odpowiednie warunki, począwszy od doboru łatwych do utrzymania w czystości materiałów wykończeniowych.

Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego zostanie wykonany blat kuchenny, będący najważniejszym elementem strefy roboczej. Decydując się na blat z laminatu, warto dowiedzieć się, jak gruba jest jego wierzchnia warstwa. Grubsza będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości i bardziej odporna na zniszczenia. Wybierajmy też blaty o możliwie idealnie gładkiej powierzchni. Modne ostatnio meble kuchenne o błyszczących lakierowanych frontach, choć prezentuje się ciekawie, nie są łatwe do utrzymania w czystości. Będzie na nich widać wszelkie odciski palców czy inne zabrudzenia. Decydując się na meble drewniane lub z płyty MDF unikajmy z kolei frontów frezowanych, fakturowanych. Lepszym rozwiązaniem będą fronty gładkie, na których nie będzie gromadził się brud.

Projekt kuchni

POMOC W UTRZYMANIU CZYSTOŚCI

W kuchni nie powinno zabraknąć okapu, który pochłania nie tylko zapachy towarzyszące gotowaniu, ale również wilgoć i cząsteczki tłuszczu zawarte w powietrzu. Dzięki temu, nie osadzają się one na meblach kuchennych, gdzie w połączeniu z kurzem tworzą trudne do usunięcia zabrudzenia. Warto rozważyć też zakup płyty grzewczej. Wbudowana w blat wyeliminuje problem brudu zbierającego się między kuchenką wolnostojącą, a szafkami kuchennymi.

Utrzymaniu czystości w kuchni sprzyjają również liczne akcesoria kuchenne. Porządkują one przestrzeń w kuchni i sprawiają, że łatwo zachować w niej czystość. Do takich akcesoriów należą wszelkie organizery i wkłady do szuflad, relingi z praktycznymi półeczkami, czy hakami, na których można zawiesić np. zestaw podręcznych łyżek, stojaki na pokrywki czy talerze oraz kosze cargo, które pozwolą utrzymać w porządku chociażby zestaw przypraw czy inne długoterminowe produkty spożywcze.

Niniejsza strona nie jest ofertą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, ma jedynie charakter katalogowy (poglądowy). Firma Nowotomyski Dom Handlowy Pawelec, zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian cen w oferowanych produktach. Wszystkie podane ceny są cenami brutto w PLN i zawierają 23% podatek VAT. Kolory towaru mogą różnić się od rzeczywistych.

NOWOTOMYSKI DOM HANDLOWY PAWELEC SPÓŁKA JAWNA 2018r.